ДАТА ПУБЛІКАЦІЇ: 2024-06-03

ЩО ТАКЕ ДАТЧИК NОx І ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО НЬОГО?

Чи все ви знаєте про цю невеличку, але важливу деталь? Як перевірити справність і як замінити датчик оксиду азоту? Дізнайтеся зі статті, підготовленої експертами Delphi.

Датчик оксидів азоту використовується для моніторингу рівня оксидів азоту, які викидає автомобіль, щоб переконатися, що цей рівень відповідає нормам викидів.

Оксиди азоту (відомі також як NOx) є забруднювачами, що мають вплив як на довкілля, так і на здоров'я людини. Під NOx зазвичай мається на увазі оксид азоту (NO), який перетворюється на діоксид азоту (NO2), коли він поєднується з киснем при високих температурах. Цей червонувато-коричневий газ робить літній смог коричневим і туманним у районах з інтенсивним рухом транспорту.

Гази отруйні й дуже хімічно активні. Вони можуть спричиняти респіраторні інфекції та астму, особливо в дітей, а також негативно впливати на місцеві екосистеми та видимість на дорогах.

Контроль рівня викидів NOx в атмосферу є надзвичайно важливим, що робить датчик NOx життєво важливим компонентом автомобіля.

Яке призначення датчика NOx?

Датчик NOx не тільки контролює рівень оксидів азоту, що викидаються в повітря, а й відіграє важливу роль в управлінні ним за допомогою системи селективної каталітичної нейтралізації (SCR) у дизельних автомобілях.

Датчик NOx є ключовою частиною цієї системи, в яку також входить каталізатор SCR, сажовий фільтр (DPF) і турбокомпресор. Якщо датчик NOx виявляє надмірну кількість викидів оксидів азоту, він надсилає цю інформацію до системи SCR, яка потім регулює потужність до рівня, що відповідає нормам викидів.

Читайте також: ЯК ЗАМІНИТИ ДАТЧИК КИСНЮ В АВТОМОБІЛІ


Як працює датчик NOx?

Датчик складається з комірки Нернста, через яку проходить струм. Це коригує співвідношення повітря/паливо до λ=1. Друга комірка, зазвичай виготовлена з кераміки з шаром родію, розщеплює оксиди азоту на азот і кисень. Контролер NOx (зазвичай розташований близько до датчика NОx) обчислює рівень оксидів азоту у вихлопних газах, і надсилає ці дані до контролера SCR. Потім контролер SCR регулює кількість рідини для нейтралізації вихлопних газів, що впорскується в каталізатор SCR, який, своєю чергою, перетворює надлишок оксидів азоту на воду і азот.

Де розташований датчик NOx?

Датчик NOx найчастіше розташовується після каталізатора SCR. Це дозволяє контролеру SCR перевіряти, чи знизився рівень NOx до потрібного значення. Деякі автомобілі мають датчики до і після SCR, хоча частіше трапляється лише один датчик.

Чи потрібен автомобілю датчик NOx?

Так, датчики NOx є необхідністю, особливо для сучасних дизельних автомобілів.

Оскільки оксиди азоту шкідливо впливають на здоров’я людини та опосередковано завдають шкоди навколишньому середовищу, контроль викидів суворо регулюється.

Датчики NOx встановлюються на автомобілях з початку 2000-х років. Щоб відповідати стандарту Євро 6, сучасний дизельний автомобіль не може викидати більше 80 мг/км газів NOx, що було б неможливо без датчика NOx для точного моніторингу рівня викидів.

Датчики NOx є тільки в дизельних двигунах?

Більшість сучасних автомобілів оснащені датчиками NOx – як бензинові, так і дизельні.

Незважаючи на те, що бензинові двигуни виробляють значно менше NOx, ніж дизельні, рівень викидів все ще суворо регулюється. Щоб пройти випробування на відповідність стандарту Євро 6, сучасні автомобілі мають щонайменше один датчик NOx, який контролює потужність двигуна.

Поширені несправності датчиків NOx

Точні компоненти, такі як датчики NOx, мають обмежений термін служби, тому їх доводиться замінювати.

Однією з основних причин несправності датчика NOx є накопичення сажі в процесі згоряння палива. Сажа є не лише абразивною, тобто вона може з часом пошкодити датчик, вона також може покрити датчик, перешкоджаючи точному вимірюванню газів.

Чи можна перевірити датчик NOx?

Якщо автомобіль демонструє такі симптоми несправності датчика NOx, як:

- загоряння індикатора двигуна на панелі приладів;

- підвищена витрата палива;

- зниження потужності;

- перехід у режим аварійного ходу;

- зниження прискорення;

- зниження продуктивності,

то слід використати діагностичний прилад, наприклад BlueTech VCI від Delphi, і просканувати ЕБУ автомобіля на наявність кодів помилок.

Однак ці коди можуть не розповісти повну історію, оскільки вони можуть бути спричинені низкою інших проблем. Якщо є підозра на помилку датчика NOx, можна провести додаткову перевірку самих датчиків за допомогою мультиметра, щоб переконатися, що вони працюють належним чином.

Як очистити датчик NOx?

Чистити датчик NOx не рекомендується. Датчики NOx насправді самоочищаються, тому якщо датчик показує ознаки неправильної роботи, його слід замінити, а не чистити вручну, щоб вирішити проблему.

Чи можна відремонтувати контролер датчика NOx?

Заміна датчика NOx може коштувати дорого, тому такий варіант ремонту може бути спокусливим. Однак для такого точного компонента ремонт може бути лише короткочасним рішенням, перш ніж він знову вийде з ладу, тобто вам доведеться виконати роботу повторно.

Чи можна замінити датчик NOx?

Безумовно, і зручна інструкція Delphi розповість вам, як замінити датчик NOx, крок за кроком. З міркувань економії може виникнути спокуса замінити несправний датчик NOx на відремонтований.

Ми рекомендуємо використовувати лише нові, якісні компоненти для досягнення найдовшого терміну служби та точної роботи.

Відвідайте наш YouTube-канал @DelphiTechnologies, щоб знайти не лише інструкції із заміни датчиків NOx, а й багато іншого!

[EN] Masters of Motion | Your trusted partner - YouTube

Обирайте Delphi як надійного партнера на ринку післяпродажного обслуговування, щоб отримати якісні запчастини та експертну підтримку.