ДАТА ПУБЛІКАЦІЇ: 2023-10-24

ДІАГНОСТИКА НЕСПРАВНОСТЕЙ ТА ЗАМІНА ДАТЧИКА ABS У ВАНТАЖНОМУ АВТОМОБІЛІ

У традиційній рубриці «Досвід. Поради. Рекомендації» фахівці компанії Ferdinand Bilsteinділяться досвідом заміни датчика ABS у вантажному автомобілі. Стаття буде корисною всім механікам, які займаються ремонтом вантажного транспорту.

Сьогодні комерційні вантажні автомобілі комплектуються системами допомоги водію – ABS, ESP, ASR. Для того щоб вони працювали, їм потрібні дані з різних датчиків автомобіля, наприклад такі, як точна кількість обертів усіх коліс, що гальмують.

Тільки тоді система керування автомобілем може виконувати свої розрахунки за лічені частки секунди.

Якщо датчик швидкості коліс виходить з ладу, водій отримує повідомлення про несправність, і системи більше не працюють, як потрібно. ABS, EBS і багато інших систем перестають працювати. Це може призвести до блокування коліс або виникнення помилкових спроб налаштувань. Крім того, загоряється попереджувальна лампа ABS, і в блоці управління зберігається помилка. Дефект у системі ABS повинен бути негайно усунутий, оскільки керувати автомобілем в такому стані небезпечно.

Ferdinand Bilstein пропонує велику кількість компонентів для системи ABS під торговою маркою febi.

ABS-Ротор

За генерацію сигналу відповідають ротор і датчик ABS, або датчик частоти обертів. Датчики розрізняють активні і пасивні. Однак у вантажних транспортних засобах використовуються більшою мірою пасивні датчики, тоді як активні датчики відіграють лише незначну роль.

Існують різні конструкції ротора: як штампована деталь або із суцільного литого матеріалу (мал. 1). У деяких випадках ущільнення навіть інтегровано для захисту маточини колеса, або ротор міститься в литому гальмівному диску (мал. 2). Як правило, ротори вантажного автомобіля мають 100 зубців.

Датчик ABS

Датчик ABS встановлюється безпосередньо перед ротором, який з’єднаний з обертальною частиною, наприклад гальмівним диском або маточиною коліс (мал. 3). Датчик має внутрішній металевий контакт, оточений обмоткою в поєднанні з постійним магнітом. Магнітне поле цієї конструкції досягає ротора, і за коливаннями магнітного поля можна розпізнати, коли зубець або проміжок між зубцями ротора перебуває в магнітному полі. Якщо магнітне поле змінюється, в обмотці створюється невелика змінна напруга, частота і амплітуда, які служать сигналом швидкості для блоків управління. На відміну від активних датчиків, пасивні датчики не потребують власного живлення від блоку управління.

Ремонт пошкодженого датчика ABS

Причини відмови датчика ABS

Відмова датчика ABS може статися з різних причин, як наприклад:

  • Коротке замикання або розрив контакту
  • Механічне пошкодження датчика або ротора
  • Кріплення датчика послаблене, оскільки затискна втулка сильно заіржавіла
  • Сильне забруднення
  • Занадто великий люфт підшипника колеса

Усунення несправностей датчика ABS

Пошуки причини несправності датчика ABS слід почати з перевірки пам’яті помилок блока управління за допомогою діагностичного пристрою. Потім потрібно перевірити всі ланцюги і з’єднання на предмет механічних пошкоджень.

Заміна датчика ABS

При заміні датчика ABS виконайте такі дії:

  1. Від’єднайте кабель несправного датчика ABS (мал. 4).
  2. Витягніть датчик з отвору – можливо, необхідно буде розібрати маточину, щоб отримати кращий доступ (мал. 5).
  3. Після демонтажу несправного датчика отвір необхідно очистити і видалити іржу.

  1. Після цього отвір і затискна втулка змащуються, щоб запобігти передчасній корозії. Затискна втулка вставляється в отвір і потім датчик вставляється в затискну втулку, поки не торкнеться ротора. Завдяки зазору в підшипнику коліс і руху колеса відстань між датчиком і ротором регулюється автоматично. Датчики ABS від febi завжди постачаються в комплекті з втулками і мастилом. Таким чином, є все необхідне для заміни датчика.
  2. Нарешті, штекерне з’єднання має бути знову закрите, а кабелі акуратно закладені. Тепер помилку можна видалити з пам’яті помилок блока управління.

Ремонт колісних підшипників став легшим

У деяких випадках для ремонту підшипників коліс необхідні нові кільця ABS. Це може статися, якщо вони були пошкоджені під час демонтажу або ущільнення, що є нероздільним з кільцем ABS, має бути замінено. febi постачає кільця ABS безпосередньо з деякими комплектами підшипників коліс.